SSS

SIKÇA SORULAN SORULAR

Trallesfarm.com nedir?

Tralles antik kenti Aydın ilinin kuzeyinde, Cevizli dağlarının hemen güney yamacındaki plato üzerinde yer almaktadır. İl merkezine 1 km. uzaklıkta olan antik kent, Argoslular ve Tralles’liler tarafından kurulmuştur. Menderes havzasının verimli toprakları üzerine kurulmuş olan bu kentin M.Ö.334’te İskender tarafından alınmasından sonra Hellenistik krallıklar arasında sık sık el değiştirdiğini tespit etmekteyiz. Bir süre Roma İmparatorluğuna da (ev sahipliği yapan) katılmış olan Aydın tarih boyunca birçok değişik isimle anılmıştır. Yüzyıllarca Bizans İmparatorluğunun seçkin bir ili olan Aydın 11. yüzyılda Türklerin hâkimiyetine girmiştir. 1280 tarihinde önce Menteşe Beyliği sonrasında ise Aydınoğlu Beyliği tarafından ele geçirilmiştir. Bu tarihten sonra bu bölgeye Aydın Güzelhisar denilmiştir. Sonraki zamanlarda ise Aydın olarak kalmıştır.

Bölge aynı zamanda biliminde merkezi konumundadır. Bizans imparatoru Justinyen tarafından yeniden inşa edilen istanbul’daki Ayasofya kilisesinin 2 mimarından biri olan mimar Anthemius Tralleslidir. Diğer mimar Isidoros ise bugün Aydın ili hudutları içinde tarihi bir kent olan Milet’lidir.

Trallesfarm.com ne zaman kuruldu?

Kızımın bağışıklık sistemi gelişsin, kendimin yorgun hali geçsin diye kaliteli kestane balı arayıp zor bulmam neticesinde, 2014’ün son çeyreğinde trallesfarm alan adını tescillettim ve çok özel ürünleri; Hayıt, Kestane, Akasya, Lavanta Balları ile soğuk sıkım organik sızma zeytinyağı, gün kurusu ve yarı kurutulmuş domates ile özel el yapımı soğuk yöntemle elde edilmiş zeytinyağı sabunlarını sevenleri ile buluşturmak üzere bu siteyi kurdum.

Trallesfarm.com’un sahipleri kim?

Sitenin/Markanın sahibi benim (Berrin ÖZCAN); İzmir doğumluyum, Aydınlıyım, liseyi Aydın’da, Üniversiteyi ve Yüksek lisansımı INGILTEREDE Coventry Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde bitirdikten sonra sahada uzun yıllar (Cevher Döküm) mühendis olarak çalıştım, 2012 yılında INGILTEREDE University of Southampton’dan (MBA) İŞLETME lisans üstü derecesini aldım. Şimdi de yaşamımız için çok gerekli olduğuna inandığım sürdürülebilir gelecek anlayışı ile insan sağlığında önemli bir yeri olan ekolojik VE organik gıda ürünlerini sizlerin beğenisine sunuyorum.

Trallesfarm.com’a nasıl ulaşırım?

Herhangi bir internet tarayıcınızın alan adına www.trallesfarm.com yazmanız yeterlidir.

Trallesfarm.com’a nasıl üye olurum?

Üye Ol butonunu tıkladıktan sonra gerekli bilgileri doldurduğunuzda sitemize üye olup avantajlarından faydalanabilir ya da misafir olarak üye olmadan alış verişinizi tamamlayabilirsiniz.

Trallesfarm.com üyesiyim, nasıl üye girişi yaparım?

Giriş yap butonunu tıkladıktan sonra gerekli bilgileri yazdığınızda sitemize giriş yapabilirsiniz.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Giriş yap butonunu tıkladıktan sonra ilgili sayfada şifremi hatırlamıyorum/unuttum butonunu tıklandığında kayıtlı e-posta adresinize giriş şifreniz ulaştırılacaktır.

Üyelik ücretli mi?

Üyelik tamamen ücretsizdir.

Üye olmadan ürünleri görebilir miyim?

Tabiki tüm ürünlerimizi üyeliksiz görebilirsiniz.

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?

Sitemize üye olup avantajlarından faydalanabilir ya da misafir olarak üye olmadan alış verişinizi tamamlayabilirsiniz.

Üyelik avantajları neler?

Üye olmanızın avantajı hem daha önceki siparişlerinizi görebilmeniz hem de üyelerimiz için hazırladığımız avantajlardan faydalanabilmenizdir.

Üyelik bilgilerimi nasıl güncellerim?

E-posta ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Üyelik bilgilerimin güncel olması neden önemli?

Üyelik bilgilerinizin güncel olması yeni ürün ve kampanyalarımızdan haberdar olmanızı sağlar, ayrıca size özel sürprizlerimizden yararlanırsınız.

trallesfarm.com’dan alışveriş yapmanın avantajı nedir?

Biz tamamen analizi yapılmış ürünler bulunduruyoruz. Doğal, katkısız ekolojik ürüne destek ve iyi gelecek kuşaklar politikamız, sofranıza gelen ürünü doğal, sağlıklı ve güvenli olarak tüketmenizi sağlamaktadır. Kalitemizin korunmasına ve sizlerin güvenine sadık kalmaya özen gösteriyoruz.

Detaylı arama nedir?

Aramak istediğiniz ürünün sitemizde bulunup bulunmadığı kontrol edebilirsiniz.

Ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

İade ve garanti şartlarında ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

Ürünü iade ettim, ücret iadesini ne zaman alırım?

Ürün iade şartları ve garanti şartları çerçevesinde iade ettiğiniz ürünle ilgili tüm işlemler, 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. İade ve garanti şartları hükümleri çerçevesinde iadeniz bankanıza bildirildiğinde, kayıtlı olan telefon numaranıza SMS, e-posta adresinize e-posta gönderilir. İadenin ekstrenize yansıma süresi, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Taksitli ödeme yapabilir miyim?

Mevzuat gereği gıda ürünlerine taksit yapılamamaktadır.

Nasıl ödeme yaparım?

Ödemelerinizi kredi kartı, havale, PAYPAL ve Kapıda ödeme işlemi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Siparişinizi sitemizin iletişim bölümünden bize mesaj göndererek ya da dilerseniz +90 850 677 60 25 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşarak iptal edebilirsiniz. İadeniz bize ulaştığınız zamana bağlı olarak 48 saat içinde ilgili hesaba yapılır.

Kapıda ödeme yapabilir miyim?

Evet Kapıda ödeme yapabilirsiniz. Lütfen iletişime geçiniz tralles@trallesfarm.com

Kapıda ödeme için ayrıca bir ücret ödeyecek miyim?

Kapıda Ödeme hizmet bedeli 10 TL olup, kapıda nakit ödeme ya da kredi kartı ile ödeme alınmaktadır.

Kapıda ödeme hizmet bedeli olan 10 TL geri iade edilmekte midir?

Hizmet bedelinin iadesi yapılmamaktadır.

Kapıda ödeme ile yaptığım alışverişlerde, iade ettiğim ürünler için ödediğim tutarı nasıl geri alırım?

Kapıda nakit veya kredi kartı ile gerçekleştirilen ödeme siparişiniz ile ilgili iade işlemi sonucu, iadenizi iade ve garanti şartlarında belirtilen hükümler çerçevesinde kabul ediyor ve IBAN numarasına iade seçeneğini size sunuyoruz. TR ile başlayan 24 rakamlı IBAN numaranızı sisteme girerek iadenizi hızlı bir şekilde hesabınıza geri alabilirsiniz.

Ürün iade şartları ve garanti şartları çerçevesinde iade ettiğiniz ürünle ilgili tüm işlemler, 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. İade ve garanti şartları hükümleri çerçevesinde iadeniz bankanıza bildirildiğinde, kayıtlı olan telefon numaranıza SMS, e-posta adresinize e-posta gönderilir. İadenin ekstrenize yansıma süresi, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Banka hesap (IBAN) bilgileri fatura alıcına ait olmalıdır. İade işlemini farklı bir IBAN numarasına aktarma seçeneğimiz bulunmamaktadır.

Kapıda ödeme hizmetini hangi kargo şirketi vermektedir?

Kapıda ödeme hizmetini, Yurtiçi Kargo sağlamaktadır.

Havale/EFT ile nasıl ödeme yaparım?

Berrin OZCAN

HESAP NO:

TURKIYE IS BANKASI

ŞUBE: 3000-AYDIN

HESAP NO: 1763432

IBAN: TR020006400000130001763432

Siparişiniz esnasında anlaşmalı olduğumuz banka hesap numaralarına havale, listemizde bulunmayan bir banka müşterisiyseniz EFT olarak ödemelerinizi gönderebilirsiniz. Havale/EFT ödemelerinde sipariş sonunda size verilen referans numarasının havale/eft açıklamasına yazılması gerekmektedir. Bu ödeme seçeneğinde de siparişler, mesai saatlerimiz içerisinde onaylanır. Herhangi bir ödeme bildirimi gönderilmesine gerek yoktur. Siparişiniz ödeme işleminden sonra hazırlanır.

Teslimat Adresi nedir?

Ürünün teslim edileceği adres bilgileridir.

Fatura Adresi nedir?

Ürünün teslim edileceği adresten farklı ise lütfen faturanın gönderileceği adres bilgilerini giriniz.

Hangi kargo şirketlerini kullanabilirim ?

Kargo konusunda çözüm ortağımız Yurtiçi Kargo’dur.

Faturam teslim edilmedi

Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kolide uygun biçimde size ulaştırılır. Herhangi bir nedenden dolayı, faturanız siparişinizle birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletin. Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatın ve bu konuda bizi bilgilendirin. Böylece, en kısa zamanda faturanızın aslı ya da “aslı gibidir” kaşeli bir kopyasını adresinize gönderebiliriz.

Kargo ücretleriniz nedir?

Yurtiçi Kargo’yla Türkiye ve KKTC dışında dünyanın her yerine siparişlerinizi gönderebiliriz. Yurt dışı siparişlerinizde, sepetinizdeki ürünlerin toplam ağırlığına göre belirlenen Kargo ücreti, kargo firması seçim sayfasında sistem tarafından otomatik olarak hesaplanır ve sipariş toplamına eklenir. Kargo bedelinin eklendiği son tutarı ekranda görebilirsiniz. Yurt dışı siparişlerinde KDV bedeli yoktur.

Dünyanın her yerinden sipariş verebilir miyim?

Gönderilerinizin en kısa sürede adresinize ulaşması için, ülkemizin ve Avrupa’nın en seçkin kargo firmalarıyla çalışıyoruz. Türkiye sınırları içinde verilen tüm siparişlerde Yurtiçi Kargo güvencesiyle ürün teslimi yapıyoruz.

Nasıl sipariş veririm?

Sitemize üye olduktan sonra ya da misafir olarak dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Şehrinizdeki en güzel çiftliğe üye olmak için ana sayfamızdaki “Yeni Üye” butonuna tıklamanız yeterli. Üstelik, üyeliğimiz ücretsiz! Üyelik formunu doldurduktan sonra:

İhtiyacınız olan ürünü alışveriş sepetinize ekleyin. “Alışverişe Devam Et” linkine tıklayarak satın alma aşamasına gelmeden alışverişe devam edebilirsiniz.

İstediğiniz ürünleri seçtikten sonra “Alışverişi Tamamla” butonuna tıkladığınızda “Sipariş teslimat Bilgileri” ekranına gelirsiniz.

Teslimat ve fatura adresi bilgilerini doldurduktan sonra sayfanın altından devam edebilirsiniz.

“Devam Et” butonuna basarak Ödeme ekranında kredi kartı bilgilerinizi doğru şekilde girin. Mevzuat gereği taksitlendirme yapamıyoruz.

Kredi kartıyla ödeme yapmayacaksanız, bu seçeneğin yanındaki “Havale/EFT” butonuna tıklayın ve açılan ekranda size sunulan IBAN numarasını not ediniz.

Kredi kartı ya da banka havale bilgilerini doldurduktan sonra “Devam Et” butonuna tıklayıp sipariş onay ekranına geçin. Ekranın sağ üst tarafında bulunan  “Siparişi Onayla” butonuna sadece bir defa tıklayıp işlemi onaylayın.

Açılan yeni sayfada size sistem tarafından bir sipariş numarası verilir. Üye girişi yaptıktan sonra ana sayfamızın sağ üst köşesinde göreceğiniz “Sipariş Takibi” sekmesinden siparişinizle ilgili bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Siparişlerimi nasıl takip edebilirim?

Sitemiz üzerinden vermiş olduğunuz tüm siparişleri üyelik girişi yaptıktan sonra, hesabım sayfanızda bulunan siparişlerim bölümünden takip edebilirsiniz.

Siparişimi nasıl iptal ederim?

Trallesfarm’dan yapılan siparişler iki saat içinde müşteri tarafından iptal edilebilir. İptal isteklerinizi tralles@trallesfarm.com e-posta adresine veya +90 850 677 60 25 numaralı telefona kısa mesaj göndererek Online Alışveriş Yetkilimizi haberdar ediniz.

Teslimattan sonra yapılacak işlemler iade sınıfında değerlendirilir.

“Sepetim” nedir?

Üye olarak, mağazalarımızdan seçtiğiniz ürünleri sepetinize ekleyebilir ve sonraki ziyaretlerinizde de bu ürünleri gözden geçirebilirsiniz. Böylelikle, ilgilendiğiniz ancak o anda satın almak istemediğiniz ürünler sepetinizde saklanır. Alışveriş sepeti sayesinde, ürünlerinizin toplam bedelini de görebilirsiniz. Aynı üründen 1 adetten fazla satın almak istediğinizde "adet" kutucuğuna almak istediğiniz miktarı yazarak güncelle butonuna basmanız gerekmektedir. Alışveriş sepetinizdeki ürünlerin listesinin sonunda yer alan "genel toplam"da ödemeniz gereken tutar hesaplanmış olarak size gösterilir. İstediğiniz zaman ise ödemeye git butonuna tıklayarak, sepetinizdeki ürünlerin siparişini verebilirsiniz. Satın almak istemediğiniz ürünleri ise alışveriş sepetinizden silebilirsiniz.

“Sepeti Güncelle” ne demek?

Sepetinizdeki ürün adedini değiştirebilmek için yeni adedi yazarak, "sepeti güncelle" butonuna, sepetinizi tamamen boşaltmak için "Sepeti boşalt" butonuna basınız. "Alışverişe Dön" butonuna basıp ana sayfaya dönerek yeni ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

Site üyesiyim, nasıl giriş yaparım?

trallesfarm ana sayfasının sağ üst köşesinde yer alan “Giriş” seçeneğiyle veya buraya tıklayarak kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Site üyeliği ücretli mi?

Şehrinizdeki en güzel çiftliğe üye olmak tamamen ücretsizdir.

Siparişlerimi nereden takip edebilirim?

"Siparişlerim" sayfasından ilgili siparişinizi görüntüleyip "Kargo Takip" linkine tıklayarak statüsünü görebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiği anda tarafınıza e-posta ile bilgi geçilecektir.

Sepetime ürün ekleyemiyorum ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle kullanmış olduğunuz tarayıcıdan farklı bir tarayıcı deneyebilirsiniz.(Google Chrome, Mozilla v.b. herhangi birini tercih edebilirsiniz) Sorunun devam etmesi halinde internet geçmişinizi temizlemenizi ve yeniden denemenizi öneririz. Hatanın devam etmesi durumunda bizlere iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

“Hediye Puan” nedir ?

Hediye puan, yaptığınız alımlardan kazandığınız puandır.

Son siparişlerimi nereden görürüm?

Hesabım kısmından son siparişlerinizi görebilir siniz.